Skip links

Trumpos istorijos apie meną

Kodėl trumpos? Nes apie meną galima būtų kalbėti ilgai. Labai ilgai. Bet galime kalbėtis ir trumpai bei apie esmę. Ypač jei Jūs esate tolimi nuo dailės, tačiau vis vien trokštate, būdami muziejuje, suvokti, ką ir apie ką gi visi tie meno darbai byloja, ir kodėl žmonės būriais traukia į juos pasižiūrėti. Kalbėsimės apie tai, kas yra menas, ir kam žmonijai jo apskritai prisireikė; kokios meno sąsajos su istorija, kultūra, mitologija, geografija, tiksliaisiais mokslais ir psichologija. Nagrinėsime įvairių laikotarpių architektūros, tapybos, skulptūros ir taikomųjų menų pavyzdžius ir ieškosime tarp jų 10 skirtumų. Padiskutuosime, ar menas veikia visuomenę ir istorijos raidą ar atvirkščiai.

Trumpas būsimų pokalbių turinys arba, kitaip tariant, temos:

1. Prabudimas: tolimieji protėviai, kas dėjosi jų galvose, kad jiems prisireikė apipaišyti savo uolų sienas?

2. Kur stovėjo Babelio bokštas arba legenda apie didžiausią pasaulio miestą tarp Tigro ir Eufrato.

3. Šuolis amžinybės link: prakeiksmai ir užkalbėjimai prieš kapų plėšikus, arba kodėl senovės egiptiečiams toks svarbus buvo pomirtinis gyvenimas.

4. Gyvenimo grožio ir džiaugsmo dainiai: Kreta, Senovės Graikija.

5. Kodėl kelininkai turėtų garbinti Terminą arba Kaip inžinieriai romėnai kūrė meną, ir kuo tai baigėsi.

6. 500 metų prieblandos: raizgiai susipynęs Barbarų menas ir draugystė su drakonais. 

7. X-XII amžius – Bažnyčia kaip tvirtovė. Dangiškoji ir žmogiškoji hierarchija gyvenime ir mene. Pilys-tvirtovės ir riteriai, jie jau tada žinojo, kad Žiema ateina (Winter is coming!). 

8. Gotai ir Gotika: kas ką sukūrė? Kas bendro tarp žmogaus griaučių ir gotikinės architektūros.

9. Atradimų laikas: naujasis ir senasis pasauliai susivienija Atgimimui ir Žmogaus išaukštinimui. Ką be tapybos dar mokėjo Leonardas da Vinčis. 

10. Šiaurės renesansas. Apie Boscho pabaisiukus, ir kodėl Breigelis ironiškai pavaizdavo Ikarą (atsimenat? Taip, tą, kuris bandė pakilti į saulę). 

11. Nuo operos link operetės: Baroko drama ir Rokoko galantiškumas. Kodėl baroke atsiranda ordinai ir kitos regalijos, o rokoko laikais vyrai siuvinėja kryželiu. 

12. XIX a. Revoliucijos. Tapyba išverčia iš sosto architektūrą. Ringe keičiasi žaidėjai: Klasicizmas vs Romantizmas vs Realizmas. 

13. XIX ir XX a sandūra, revoliucijos tęsiasi: impresionizmas, postimpresionizmas, simbolizmas, modernas. Kas bendro tarp van Gogho nupjautos ausies, fotoaparatų ir japonų?

14. XXa pirmos pusės –izmai (taip, fovizmas, ekspresionizmas, kubizmas, futurizmas, siurrealizmas, abstrakcionizmas, neoprimityvizmas beigi dar šis tas), ką apie tai pasakė Nyčė, Froidas ir Jungas, ir kodėl mums taip patinka Muncho „ Klyksmo “ variacijos Facebooke.

15. Postmodernizmas: ar tai pypkė, ar tai menas? Kur ritasi pasaulis, ir ar man sekasi ristis kartu su juo 😉 ?

Užsiėmimo trukmė – 2 ak. val. Pradžia – 18 val.

X